Şeffaf Plak Tedavisi Nedir?

GENEL SAĞLIK

Telsiz ortodonti (şeffaf plak tedavisi) tedavisi, klasik metal veya porselen teller kullanılmadan, 3 boyutlu yazıcılarla kişiye özel hazırlanan şeffaf plaklar kullanılarak yapılan ortodontik tedavidir.

ŞEFFAF PLAK TEDAVİSİ (TELSİZ ORTODONTİ) HANGİ HASTALIKLARDA UYGULANIR?

Şeffaf plaklar çarpık veya aralıklı dişler, kapanış bozukluğu, çene genişletilmesi gibi birçok ortodontik bozukluğun tedavisinde kullanılır.

ŞEFFAF PLAK TEDAVİSİ (TELSİZ ORTODONTİ) NASIL UYGULANIR?

Hastalardan standart yöntemlerle alınan ölçüler 3 boyutlu bir tarayıcı tarafından taranır veya ağız içi tarayıcılar kullanarak hastalardan ölçü alınır. Çok sayıda kişiye özel şeffaf plak 3 boyutlu yazıcılar tarafından hazırlanır. Dişlerin haftalık değişimleri bir simülasyon tarafından hekim ve hastanın kabullerine sunulur. Dişlerin final pozisyonları ve görüntüsü her iki taraf için onaylandıktan sonra plaklar teslim edilir. Hastalar her bir plağı 7 ila 10 günlük süreçlerde değiştirir, her değişen plakta dişler biraz daha düzelir.

Şeffaf diş plak tedavisi öncesinde neler yapılması gerekir?

Tüm ortodontik tedavilerden önce ağız içerisindeki mevcut sorunlar giderilmeli; diş taşı temizliği ve çürüklerin tedavisi yapılmalıdır. Mükemmel düzeyde ağız hijyeni sağlanmalıdır.

Şeffaf diş plak tedavisi sonrası dikkat edilmesi gereken unsurlar nelerdir?

Tedavi sonrasında geri bozulmaların en aza indirilmesi için hastalar hekimlerin önerdiği süre boyunca koruyucu plakları kullanmalıdırlar.

Şeffaf plak tedavisinde alt ve üst yaş sınırı var mıdır?

Tüm yaş gruplarına şeffaf plak tedavisi uygulanabilmektedir.

Şeffaf Plak tedavisinin uygulanmaması gereken durumlar var mıdır?

Tedaviye uygunluk konusunda ortodonti uzmanının muayenesi gereklidir.

Şeffaf plak tedavisi ne kadar sürer?

Tedavi süresi problemin boyutuna göre değişiklik gösterir. Genellikle ortalama ortodontik problemler 1 ila 1,5 yıl içerisinde tedavi edilmektedir. Vakanın kolay veya zor olmasına göre (+ /- )6 ay değişim gösterebilirler.

Şeffaf plaklar yeme ve içmeye engel midir? Yemek yerken çıkarılması gerekir mi?

Klasik tel tedavisinde bir takım yiyecek ve içecekler tedavi boyunca yasaklanır veya azaltılır. Aksi halde tellere veya braketlere zarar verebilirler. Şeffaf plak tedavilerinde dişler üzerinde sabit metal parçalar olmadığından yeme içme konusunda herhangi bir kısıtlama bulunmamaktadır.

Şeffaf plak tedavisi konuşmayı etkiler mi?

Plak tedavisinin ilk başlarında 1- 2 haftalık alışma süresi içerisinde konuşmada minimum bir farklılık görülebilir. Ancak zamanla hastaların alışması ile konuşmadaki bu farklılık ortadan kalkar.

Fazla kahve çay ve sigara tüketimi plakları etkiler mi, hangi yiyecek ve içecekler şeffaf diş plaklarının renklerini değiştirir?

Çay, kahve, sigara gibi renklendirici ürünler uzun dönem plak kullanımında plağın rengini etkileyebilir. Ancak tedavi sırasında plaklar haftalık olarak değiştirildiği için renkleşme önemsizleşir.

Şeffaf plak temizliği nasıl yapılır?

Koruma amaçlı kullanılan plakların detaylı temizlik ve saklama protokolleri bulunmaktadır. Fakat şeffaf plak tedavisinde plaklar haftalık değiştirildiğinden plağın kendi kutusu içerisinde korunması ve yemeklerden önce sudan geçirilerek yıkanması yeterli olacaktır. Plakların daha uzun süre kullanılması gerekiyorsa özel temizleyici partiküller ile plaklar suyun içinde bekletilerek temizlenebilir.

Şeffaf plak tedavisinde kontroller hangi sıklıkta yaptırılmalıdır?

Ortodontik tedaviler uzun süren tedavilerdir ve düzenli kontrol gerektirir. Normal koşullarda kontroller aylık yapılır. Bazı durumlarda iki ayda bir kontrol yapılabilir. Şeffaf plaklarda tedavi planlaması en başta yapıldığı için kontroller hasta isteğine bağlı olarak daha uzun aralıklarla yapılabilmektedir. Yurtdışına, şehir dışına çıkma durumlarında hastaların plaklarını düzeli kullanmaları şartıyla uzun süreler kontrole gelmeden tedaviyi devam ettirebilirler.

Pekiştirme tedavisi Şeffaf plak tedavisi ile aynı anlamda mı kullanılır?

Her iki durum için kullanılan materyal ve teknik birbirinden son derece farklıdır. Tedavi sonunda ­dişlerin geri bozulmasını engellemek için kullanılan şeffaf plaklara retainer denir ve kalın aynı zamanda esnek olmayan yapıdadır. Tedavi için kullanılan plaklar ise 3 boyutlu yazıcılar tarafından kişiye özel hazırlanır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.