Mide bulantısına ne iyi gelir? İşte mide bulantısını gideren 3 besin!

GENEL SAĞLIK

Mide bulantısı ve sıklıkla bulantıya eşlik eden kusma herhangi bir hastalığa özel değildir. Mide – bağırsak enfeksiyonları, kalp krizi ve menenjit gibi birçok farklı hastalıkta görülebilen bir belirtidir.

Mide bulantısının en sık rastlanan nedenleri şöyle: Besin zehirlenmesi, aşırı alkol ve nikotin tüketimi, kafeinli içeceklerin aşırı tüketimi, ilaç zehirlenmesi, gıda intoleransı, gastrit, mide ülseri, apandisit, pankreatit şeklinde sıralanabilir.

Mide bulantısı yaşandığında öncelikle mutlaka doktora başvurmak önemlidir. Altta yatan ciddi bir neden saptanmazsa doktor önerilerine ek olarak bulantıyı hafifletmek için evde yapabileceğiniz bazı tedaviler de vardır. Mide bulantısına iyi gelen bu tedaviler bulantıya eşlik eden kusma, mide ağrısı gibi belirtilere de iyi gelecektir. Peki mide bulantısının tedavileri nelerdir?

Zencefil

Zencefil, sindirim sistemi bozuklukları için son derece faydalı bir bitkidir, zira bulantıyı geçirmede çok etkili bileşenler içerir. Bu bileşenler sindirim fonksiyonunu düzenleyen ve teşvik eden özellikler barındırır. Özellikle taze zencefili dilimleyip üzerine kaynar su dökerek demledikten sonra içmek mide bulantısı ve ağrısına iyi gelir. Sindirim sorunları için taze zencefil yerine kuru toz zencefil de kullanılabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.